Ezt ették az őskori babák a kutatók szerint
-bizonyítékokat találtak-
kép: Katharina Rebay-Salisbury
Az őskori hozzátáplálás idejéről már tanúskodtak nyomok (pl. a fogakon), de arról, hogy a babák mit is ettek pontosan ebben az időszakban, eddig nem sok fogalmunk volt. Egészen mostanáig.
Három kerekded, a babák számára könnyen megfogható “cumisüveg” maradványt találtak Európában gyermeksírokban, melyeket egy pici nyílás segítette a kicsiket ételhez jutni. A kutatócsoportot a Bristoli Egyetem vezette.
Ez az új tanulmány azt igazolja, hogy 7000 évvel ezelőtt is tudták azt az anyukák, hogy a gyermeküknek olyan “cumisüvegekre” van szükségük, melyeket nagyon könnyű kézben tartani.
Az edények kb. 5-1O cm átmérővel rendelkeztek, és nagyon ergonomikusak. A tartalmuk is ismert lett a különböző speciális vizsgálatoknak hála. Úgy tűnik, hogy ezeket a kis edénykéket kérődző állatok tejével (pl. szarvasmarha/juh/kecske) töltötték meg a bronz-, és vaskori anyukák. Akkor használták, amikor a szoptatás kiegészítére vagy az elválasztásra volt szükség. Az egyik edényben azonban anyatej vagy nem kérődző állat teje volt (pl. sertés).
Ez bizonyíték arra nézve is, hogy a háziasított állatok tejét széleskörűen használták, fontos volt a korai közösségekben is.
Nagyon nagy dolog ez a felfedezés, hiszen ez az első közvetlen bizonyíték arra nézve, hogy az őskorban mivel táplálták a babákat.
A kutatók nem álltak meg itt: kíváncsiak voltak arra is, hogy a babák vajon hogyan használták ezeket az eszközöket. Elkészítettek egy ugyanilyen edényt, megtöltötték híg almaszósszal, és átadták egy lelkes 1 éves babának.
"A kezébe vette és szopni kezdte - és imádta" - mondta dr. Julie Dunne, a Bristoli Egyetem kutatója a Live Sciencenek.
Itt nem áll meg a történet, hiszen ezek a leletek a bizonyítékok arra, hogy a más helyeken talált hasonló edényeket is babatáplálásra használhattak, így fontos képet nyújtanak az emberi történelem változásáról.
“A vadászó-gyűjtögető közösségekben a gyermekszületések között kb. 5 év telt el. Ezzel szemben a földművelő közösségeknél ez már kb. két év lett, hiszen stabil életmódjuk és lehetőségeik miatt (ide tartozik a háziasított állatok teje is) a gyermekeket már tudták táplálni és gondozni. Hozzáfértek a tejhez, a gabonához rendszeresen, így a családok gyorsabban növekedtek. Ez vezetett a nagyobb települések kialakulásához, majd az urbanizációhoz”- magyarázza Dunne.
A tanulmányt ITT találod. Ha szeretnéd elolvasni a babatáplálás történelmét az ügyanyáink, dédanyéink idejéből, ITT írtam róla. Kiskanál Kommandó - Hozzátáplálás szakemberektől.